Psychologie tenisu

                                                                  Osvojování dovednosti

Je to proces, který se odehrává v čase a jeho výsledkem je zlepšení úrovně hráče. Nemyslím zde úroveň jen technickou, ale zlepšování předvídavosti a také pohyb po dvorci. A právě schopnost „čist hru“ protihráče je nezbytnou součástí každé výuky. Každý máme jinou úroveň schopnosti učení (trénovatelnost). Osvojování dovedností probíhá současně v naší paměti, na fyzické, psychické i sociální úrovni.

Doporučení
Přistupujte k tréninku stejně jako to dělají děti. Chtějte co nejdříve pochopit celou hru a začít hrát. Nemusíte se naučit ihned dokonale techniku úderu. Učte se běhat za míčem a zlepšovat si odhad pro míč. Tenis vás tak bude více bavit, než kdyby jste stáli uprostřed kurtu a hráli 30 forhendů z místa a mysleli u toho na správné protažení úderu. Obzvláště bez předvídavosti vám žádná dokonalá technika nepomůže. Samotná technika se vám bude mnohem lépe učit, když zjistíte k čemu ji vlastně potřebujete. Budete sami motivování pro učení nebo případné změny ve vaši hře. Nejrychleji se naučíte učit ty údery, které vy sami budete pokládat za nejpotřebnější. Měňte také prostředí (jiný klub, povrch dvorce) a spoluhráče.

 Klasická teorie učení tenisových úderů

                                  Základní principy zlepšování

-  Buďte k sobě upřímní. Přestože začínáte jsou vaše názory důležité. S trenérem spolupracujte, nebojte se zeptat. Trenér by měl být schopen uspokojivě odpovědět na vaše otázky. Vždy je nejefektivnější pracovat na tom, co považujete za aktuální vy.
 

-  Snažte se co nejdříve porozumět celé hře. Zahrajte si co nejdříve několik cvičných gemu. Nezáleží na úrovni hry. Je to důležité k porozumění tomu, k čemu využijete jednotlivé údery.

-  Hrajte pro potěšení ze hry. Nepřemýšlejte o tom co si jiní lidé o vás myslí. Nebojte se ztratit svou důstojnost, jinak se nedozvíte, jaký je ten správný pocit při úderu.

-  Nemějte očekávání nebo budete neustále zklamáváni. Nemůžete vědět, jak rychle se budete zlepšovat Tenis se nenaučíte za týden. Potřebujete mít ochotu bojovat i v dobách, kdy se nedaří. K tomu potřebujete mít pocit smyslu, rozumět svému vývoji a vědět, kde se přibližně nacházíte.

-  Chybujte, je to součást každého učení. Nikdy se nedozvíte, jak hrát správně, dokud ne porozumíte všemu, co jste udělali špatně. Součástí každého učení je ochota riskovat. Trenér vás musí podporovat a motivovat. Chválit za snahu a být trpěli.

-  Učte se hrát u sítě. Zlepšíte tím i svoji předvídavost, postřeh a pohyb. Od určité úrovně se přestanete zlepšovat, pokud nebudete hrát na síti.