Psychologie tenisu

 

Surprised Nerozhodnost

 

Situace:

Mám nahraný míč! Chci zaútočit forhendem po čáře do bekhendu! Najednou přišla další myšlenka, zahraj to do forhendu a další myšlenka stop bal. V mé hlavě se během krátkého okamžiku, zatímco na mne letěl míč vynořily tři různé možnosti jak míč zahrát. Jak takováto situace dopadá všichni dobře vědí. Já jsem zvolil stop bal, protože byl mým posledním nápadem a tělo už muselo něco udělat, jinak by míč snad jen tak proletěl kolem! Stop bal se mi nepovedl, byl moc krátký, spadl do sítě. Hlava již měla málo času na vnímání situace a celý pohyb byl nekoordinovaný.

 

Příčina:

Nevěřil jsem si! Zpochybnil jsem první nápad tím, že jsem nedal příkaz tělu k přípravě na realizaci nápadu. Nedokázal jsem se rozhodnout, tak mi hlava nabídla další řešení. Opět jsem na nápad nereagoval, znovu jsem si nebyl jistý správností řešení. A tak přišel třetí nápad. Ten jsem již zpochybnit nemohl, musel jsem jednat, nebyl čas. Pod časovým tlakem jsem se nebyl schopen připravit na kvalitní úder.

 

Řešení:

Povedlo se mi zachytit první myšlenku (nápad) při nahraném forhendu uvnitř dvorce. Forhend do bekhendu protihráče. Tento nápad jsem si plně uvědomil, vědomě jej zachytil a začal pohyb k jeho realizaci. Jestliže hráč vědomě pracuje na realizaci svého prvního nápadu, další nápady nepřicházejí jelikož mozek je zaměstnán. Je důležité trénovat schopnost soustředění na své myšlenky.

  

Cool Proč hráč kazí nahraný míč?

 

Situace:

Hraji dlouhou výměnu ze základní čáry. Je to náročné, ale bojuji. Musím tento míč vyhrát! Získám vytouženou převahu a protihráč mi nahraje míč na kříž. Konečně mám více času. Teď už je to jednoduché při porovnání s údery před tím. Obíhám si míč na forhend a útočím. Zůstávám jako jako opařený míč skončil v síti. Jak je to možné? Vždyť takto nahraný míč přece nejde zkazit.

 

Příčina:

Měl jsem jediný cíl vyhrát výměnu. Při nahraném míči jsem získal pocit, že cíl jsem již splnil!!! To protože jsem vyhodnotil nahraný míč jako jednoduchý. Podcenil jsem ho! Tím ze mne spadlo potřebné pozitivní napětí a míč hrál bez soustředění.

 

Řešení:

 Abych předešel opakování situace, je potřeba změnit pohled na dva aspekty:

 - vyhrát míč nemůže být jediným hodnotícím kritériem pro mou spokojenost 

Jestliže se dokáží radovat jen s vyhraných míčů, jsem neustále ve velkém napětí. O tom, jestli vyhraji následující míč rozhoduje také můj protihráč. Je potřeba, abych si našel další důležité pozitivní skutečnosti. Např. prohraný míč mi odhaluje oblasti hry, na kterých musím ještě pracovat- jedná se o pozitivní zhodnocení situace.
Pozitivní přístup nezávislí na protihráči se nabízí při vnímání radost z dobře trefeného míče nebo radost z pohybu po dvorci.


 - míč, který dopadne 3-4 metry za síť bych neměl vyhodnotit jako jednoduchý
 

Proč?

-  Míč může být velmi pomalý. A pomalý míč lehce mění při slabém větru směr a při odskoku reaguje na každou nerovnost!

-  Pomalý míč, když je hráč nervózní a v „křeči“ nikdy neucítí na raketě moc dobře.

-  Hráč má mnoho času přemýšlet, kam míč zahraje.