Hráč se cítí vítězem, vidí pozitivní dopady, které jim zvládnutí situace přinese (vítězství v zápase, osobní uspokojení, uznání, peníze, slávu, společenskou prestiž...)
Špičkoví světoví hráči popisují své pocity takto:
stabilní duševní stav (kontrola vlastních emocí)
psychicky velmi silný a odhodlaný
pozitivně naladěný a realistický
velice sebejistý, energetický a připravený k akci
fyzicky uvolněný a klidný pod tlakem
pocit, že hraje automaticky a bez úsilí
absence strachu a radost z boje
sebeovládání a plná zodpovědnost
radost ze hry a současně soustředěný
velká touha po vítězství a dosažení cíle
pocit extrémní soutěživosti a vysokého nasazení
Hráč se necítí být vítězem, má strach jednat. Do jeho mysli se vloudí obava ze selhání. Nejčastěji reaguje úzkostí, hněvem nebo rezignací.
Úzkost je provázena pocity sevření, chvění, zablokování. Zabraňuje hráči naplno využít svůj potenciál. Nejčastěji se projevuje u hráčů, jejichž rodiče nebo trenér se chovají velmi autoritativně. Nedovolí hráči docílit pocit vnitřní svobody. On pak cítí přehnanou zodpovědnost a pod tímto tlakem je náchylný k selhání. Tato prožívaná obava ze selhání nebývá na vědomé úrovni. Hráč je ovlivňován nevědomím, ve kterém jsou uloženy veškeré pozitivní i negativní zkušenosti. V krizových situacích se vynoří.
Hněv je provázen destruktivním myšlením, které hráče odvede od možnosti soustředit se. Hráč, který reaguje v krizi zlobou, je ale o krok blíže k vytouženému soustředění, než ten, kdo se vzdává. Hněv také slouží k ochraně hráčova „já”. Agresivitou zakrývá své selhání. Zloba pomáhá hráči snižovat vnitřní napětí, zabraňuje pocitu strachu ze selhání a zvyšuje nabuzení organismu. Hráč, který hněv obrací proti sobě se může podvědomě snažit předcházet kritice z venčí.
Rezignace je útěk před sebou samým. Takto reagující hráč není schopen unést případné selhání, a tak raději z celé situace psychicky unikne. Tím ztratí schopnost soustředit se. Někdy takto reagují hráči, kteří neunesou prohru a raději volí výmluvy („dnes jsem něco špatného snědl, ale příště ti ukážu”). Hráči s tímto postojem nejsou schopni naplnit svůj potenciál. V kritických chvílích nejsou schopni zmobilizovat dostatek sil.