Hráč se učí být si vědom svých potřeb, strachů a slabostí. Je to hledání pravdy, které trvá celý život. Výsledkem tohoto procesu je očišťování mysli a její otevřenost ke všemu, co k ní přichází.
První úroveň. Nejprve se učte být si vědomi svého vědomí. Tady je začátek všech změn, vedoucích k posílení osobnosti. Na této úrovni si můžeme uvědomit všechny zvyky, které nám brání v pocitu síly, tak potřebné v krizových situacích. Zlepšete pocit uvědomění sebe sama v každodenním bytí otázkami: Co se právě prožívám? Co cítím? Na co myslím? Jak na to reaguje mé tělo? Pokoušejte si odpovídat na tyto otázky po celý den včetně tréninku a zápasu. Naslouchejte potřebám svého ”já”.
Vědomí
Druhá úroveň je běžné vědomí. Pokuste se vnímejte okamžiky nástupu negativních pocitů a emocí. Zejména těch, kdy máte potřebu se obhajovat a cítíme vnitřní nejistotu.
Třetí úroveň je podvědomí. Mnoho pocitů, potřeb, slabostí a impulsů zůstává pod úrovní běžného vědomí. Jsou zde naučené vzorce chování, které se snaží ochránit naše ”já” před různým nebezpečím, ale současně brání našim potřebám v naplnění. Postupnou prací je možné vystopovat původ těchto pocitů a zdroj psychických zranění. Tím tyto obsahy přenesete na vědomou úroveň. Začnete hledat souvislosti mezi novými poznatky a vším co prožíváte během tréninků a tenisových zápasů.
Čtvrtá úroveň je nevědomí. V této oblasti se nachází emocionální traumatické prožitky, které nejsou dostupné běžnému vědomí. Tyto blokované bolestivé události zabraňují mnoha pocitům, myšlenkám a emocím vstoupit do našeho vědomí. Nespokojenost, zmatenost, deprese a malé sebevědomí může být zaviněno nevědomými konflikty, které nebyly vyřešeny. Na této úrovni se často nachází „klíč“ k nevysvětlitelným pocitům úzkosti a strachu, který hráče v krizových okamžicích zápasu zažívá. Najděte si odborníka, se kterým si budete lidsky blízcí a dáte mu důvěru. Metod, které pracují s nevědomými obsahy psyché je několik. Zde bude záležet jen na otevřenosti a důvěře v proces samotný. Naše duše prožila a naše tělo zaznamenalo vše, od okamžiku početí, rození, zrození. Tyto prožitky byly příjemné nebo naopak. Ke všem těmto prožitkům, jelikož jsou součástí naši osobnosti máme, díky metodám pracujícím s nevědomím, přístup.
Doporučení
Nenechte se odradit pocitem, že nepozorujete ihned pokrok. Vytrvejte. Žádná metoda nemá zázračně rychlé výsledky. Tak, jako jste trénovali techniku vašich úderů nebo jste pracovali na své fyzické kondici i v oblasti psychické odolnosti bude záležet na vytrvalosti a pocitu smyslu vašeho konání.
„Čemu se bráníme přetrvává“ (C.G. Jung)
Vnímání a posilování vlastní psychické odolnosti
Velmi důležitým aspektem dlouhodobé psychologické přípravy je pozorování sama sebe, hledání slabin a jejich odstranění.
Využívejte získané zkušenosti z utkání
Je důležité naučit se využívat zkušenosti z předchozích utkání. Je to nezbytnou součástí zvyšování psychické odolnosti. Je potřebné, aby si po utkání sednout (sám nebo s trenérem) a v klidu zavzpomínat na okamžiky, které ovlivnily průběh utkání. Vzpomínky na krizové okamžiky, ve kterých jsem uspěl posílí sebevědomí. Uvědomění si pocitů, které provázely neúspěch, mi pomohou najít příčiny prohry (stresory).
Sledujte protihráče
Dalším nezbytnou součástí života hráče je sledování soupeřů. Hráč se dozví, jak psychicky odolný bude jeho příští protihráč. Jsme většinou zvyklí si všímat jen protihráčových silných nebo slabých míst v technické, taktické nebo kondiční oblasti. Abychom vyhráli, musíme vědět, kolik je nutno „zmobilizovat” především sil psychických.
„Poznej svého nepřítele a poznej sám sebe, pak, jdeš-li stokrát na souboj, vyjdeš z něj stokrát vítězně. Jestliže neznáš nepřítele, ale poznal jsi sám sebe, pak jsou vítězství i prohry stejně pravděpodobné. Avšak neznáš-li nepřítele ani sám sebe, pak každý souboj, na který pomýšlíš, je předem ztracen” (čínský stratég Sun-c)