Psychologie tenisu

 Trénink soustředění

Je velmi těžké (možná nemožné) udržet soustředění po většinu doby celého utkání. Důležité je, aby soustředěni moc nekolísalo a propad netrval dlouho. Ti nejlepší si uvědomují své pocity a tak dokáží rychleji zaměřit svou pozornost na přípravu na příští bod. Uvědomují si rychle, které jevy jim ubírají soustředění a snaží najít cestu ven. R. Federer odpověděl na otázku, jak se vypořádává s nespravedlivými rozhodčích: “Výroky rozhodčích mě nerozhodí. Není šance vyhrát spor s rozhodčím. Musíte přijmout jeho rozhodnutí. Na konci zápasu jsou jeho výroky pro oba hráče spravedlivé.”

                                Učte se soustředit na právě prováděnou činnost!
Soustředění je možné procvičovat vnímáním činnosti, kterou právě provádíme. Je to umění žít v přítomnosti. Nejsme na to naučení. Jsem zvyklý si jíst a číst si u toho noviny, řídit auto a poslouchat současně rádio atd. Stejně tak při tenisovém utkání v krizové situaci hráč někdy myslí na poslední prohraný míč nebo se začne bát neúspěchu, případně úspěchu, a jeho soustředění je tím narušeno. Je důležité učit se myslet na přítomný okamžik, na každý pohyb, který provádí, než začne další výměnu.

      Vnímání vlastního dechů je cestou k uvědomění si vlastních pocitů!
Prvním krokem ke zlepšení soustředění je učení se uvědomování vlastních pocitu. Pomocníkem může být náš dech, který je prostředníkem mezi mysli a tělem.
Soustředění se na nádech a výdech je cestou k uvědomování si přítomného okamžiku. Konečným žádoucím výsledkem je schopnost udržet si ve stresové situaci kontrolu nad svým vědomím a tělem. Opakem je těkavost myšlenek mezi minulostí (co by bylo kdyby?) a budoucností (co bude když?).

Toto cvičení můžeme praktikovat, kdykoliv a kdekoliv. Na začátku ztratíme soustředění po 5 vteřinách, později po půl minutě... . Když to budeme praktikovat někde na klidném místě, kde naše smysly zrak, sluch, čich nebudou rušeny žádnými impulsy, začnou vám honit obtěžovat různé myšlenky, buďte trpělivý, již v této chvíli jste udělali kus práce.

Soustředění na přítomný okamžik a pocity vycházející z našeho nitra nám pomáhá poznávat situace, které nás během dne přinesou nepříjemné pocity. Např. Mám divný pocit, když se s někým setkám očima. Proč se nedokážu nikomu déle dívat do oči? Proč mě znervózňuje, když je na mne upřena pozornost více lidí? Proč mám problém pozdravit jako první? ….

Když začneme hledat odpovědi na podobné otázky, děláme další důležitý krok ke zvyšování psychické odolnosti.